Chemický průmysl je v naší zemi tradičním průmyslovým odvětvím. Masivní expanze průmyslové výroby chemických látek nastala v době po druhé světové válce, jeden z největších chemických komplexů byl vybudován na Mostecku, v Záluží u Mostu, a kdo tuto oblast dobře zná jako místní obyvatel, zaměstnanec nebo alespoň návštěvník, může potvrdit, jak rozsáhlé plochy průmyslového areálu ovlivnily tamní životní prostředí. Kupříkladu jste byli povinni zastavit vozidlo při průjezdu obcí, jestliže se rozsvítil červený semafor, pod nímž byl nápis: „Nebezpečí výronu čpavku, STOP, zastavte vozidlo a vypněte motor, nebezpečí výbuchu.“
Toto není výmysl, skutečně jste s tímto fenoménem mohli v Záluží setkat. A teď si představte, v jakém prostředí pracovali a pracují i dnes mnozí technici chemické výroby v ropných rafineriích, kde se vyrábí benzín, nafta, ředidla, kyseliny a louhy, plastické hmoty a další chemikálie. V některých provozech je velmi výrazné riziko poleptání kyselinou, vzniku požáru nebo výbuchu chemických látek a paliv, a dle zákona se v takovém prostředí nesmí pohybovat osamělý pracovník – vždy musí být na pracovišti alespoň dva lidé, anebo to musí být zabezpečeno jinak.
Jinou formu zabezpečení má zákon na mysli například elektronickou bezpečnostní signalizaci Multitone. V jistém úseku výroby či expedice se tedy může pohybovat jen jeden člověk, který bude mít k dispozici bezpečnostní signalizační zařízení, napojené na centrální velín, který bude také dobře informován o jeho pohybu a pracovní činnosti. Jestliže by tu došlo k nepředvídané situaci – k úniku chemikálií a ke zranění nebo dokonce k bezvědomí dotyčného zaměstnance, bude možné ihned zasáhnout a vyslat na místo rychlou zdravotnickou pomoc. Signalizace pro osamělé pracovníky v rizikovém pracovišti je spolehlivý bezpečnostní prvek, který dokáže nahradit přítomnost jiného zaměstnance, nehledě na to, že kdyby došlo k nebezpečné situaci, mohou být zraněni oba dva lidé, zatímco technika obvykle nebezpečné situaci odolá a neselže.