Přivedení vody do domu je jednou ze zásadních výhod civilizovaného světa. Uvědomíme si to zejména tehdy, kdy voda z vodovodní baterie přestane téct, dojde k nějaké havárii na vodovodním řadu, a do města dorazí cisterny s pitnou vodou. Jakmile musíme docházet pro vodu dvě stě metrů daleko a nosit ji do domu v kbelících či kanystrech, a není v provozu ani splachování toalety, vnímáme, jak náročné by bylo mít vodu mimo dům po celý rok, tedy vlastně neustále.
S vodovodním řadem souvisí i odtok použité vody z domácnosti do kanalizační soustavy, a zde se rovněž dostáváme do prekérní situace, jestliže se odpadové potrubí zanese, a prakticky přestane plnit svou funkci. Jak vidíte, dva zdánlivě jednoduché, primitivní mechanismy přívodu a odtoku vody v domě, mohou zcela změnit lidský život a přenést současnou civilizaci o několik století zpět.
Zanesení odpadového a kanalizačního potrubí je havarijní situace, která výrazně mění naše priority. Jakmile se například v kuchyni ucpe dřez, voda neodtéká a drží se pár centimetrů pod jeho horním okrajem, jde vše ostatní stranou a snažíme se ze všech sil odpadové trubky znovu zprovoznit. Někdy si vypomůžeme gumovým zvonem, jindy vystačíme s louhem sodným a pročištěním trubek v blízkosti dřezového sifonu, ale stávají se situace, že je nutné volat instalatéry pohotovost, aby si poradili se zátkou v potrubí, která se nachází ve větší vzdálenosti od domu.
V takových případech nemá amatér prakticky žádnou šanci na úspěch s obyčejným ručním nářadím a pomůckami, zde je zapotřebí nasadit těžkou techniku, například frézovací hlavy a tlakovou vodní hadici, která odstraní z kanalizační soustavy nánosy bahna, kamení, trav, kořenů stromů a naplavených kusů papíru, textilu a plastu. Čištění kanalizace lze provádět i v rámci havarijního servisu mimo běžnou pracovní dobu.