Asi si všichni pamatují situaci, která nastala na jaře roku 2020. v Číně se objevila nová nemoc, která postihovala všechny věkové kategorie bez výjimky. V televizi jsme vídali záběry, jak lidé kolabují na ulicích. Zanedlouho se nemoc dostala i k nám, a my jsme tak na vlastní kůži okusili, jak závažná tato nemoc může být. Pod náporem pacientů začaly kolabovat nemocnice a mnoho lidí, zejména těch starších a chronicky nemocných, na tuto nemoc zemřelo. U někoho má totiž vážný průběh a připomíná těžkou chřipku se zápalem plic.
Jak z toho ven?
Počet nemocných raketově rostl a vlády na celém světě, včetně té naší, hledaly z tohoto problému cestu ven. Došlo k tomu, že se všechno zavřelo, a lidé nesměli pomalu ani do práce. Musely se nosit roušky a respirátory, a bylo nutné také používat dezinfekci a hlavně se musely dělat pravidelně PCR testy. Ty se daly udělat jen v nemocnici a později i ve speciálních stanech venku, a na výsledek z laboratoře se čekalo i několik dní. Do té doby člověk vůbec nevěděl jestli je nemocný a nebo má negativní výsledek. Problém je, že nemoc můžete přenášet a nepociťovat na sobě žádné příznaky.
Protože odběrová centra začala kolabovat, došlo k uvedené jiného typu testů, kterými jsou antigenní testy. Ideální byly pro každodenní použití, a lidé si je museli povinně dělat každý den. To nebyl problém, protože jde o velice šetrnou a neinvazivní metodu odběru materiálu buď výtěrem z kraje nosní dírky a nebo ze slin. Při odběru oproti PCR testu nic nebolí a výsledky člověk vidí okamžitě.
Testy se dělaly hlavně proto, aby se snížil počet nemocných lidí, kteří by mohli skončit v nemocnici. Testování po nějaké době skončilo a došlo k vyvinutí vakcíny, kterou mnoho lidí využilo. Díky tomu se život začal pomalu vracet do normálu. I dnes byste měli testy používat, a to hlavně během období chřipek na podzim a v zimě.